TURK KOMPOZIT 2019 RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜ BASIN BÜLTENİ

TURK KOMPOZIT 2019 Kompozit Zirvesi 10-12 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda kompozit sektörü profesyonellerini bir araya getirecektir.
Türk Kompozit sektörü için en büyük buluşma, sunum ve sergi alanı olan TURK KOMPOZIT 2019 genişletilmiş kapsamı ile bu yıl katılım açısından daha büyük ve etkili bir Zirve gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Heyecanla hazırlanmakta olduğumuz fuar tarihi yaklaşırken fuar içeriği hakkında bazı bilgiler aşağıda tarafınıza sunulmaktadır;
Bu yıl fuarın önemli bileşenlerinden birisi de rüzgar enerjisi sektörüne yönelik ürün ve çözümlerin sergilenmesi olacaktır. Bu sektör yüksek performanslı, hafif, yüksek mukavemetli ve dayanıklı ürünlerin yenilikçi tasarımlarla birleştiği bir alandır. Kompozit malzeme teknolojileri rüzgar enerjisi sektörüne yüksek özgül mukavemete sahip hafif malzemeler sağlamaktadır. Kompozit malzemeler şekillendirme, mukavemet, korozyon dayanımı vb. daha pek çok avantajlı özellikleri ile tasarım, iyileştirme, yenileştirme, bakım/onarım, işletme, idame vb. her aşamada çözüm olanakları sunmaktadır.
Rüzgar enerjisi sektörü, küresel çapta, yeşil ve yenilenebilir enerji üretimine ve artan enerji ihtiyaçlarına daha fazla odaklanarak, son 20 yıl içinde istikrarlı bir büyüme kaydetmiştir. Rüzgar enerjisi pazarı, dünya kompozit sanayiinin 6. en büyük pazarı haline gelerek, en yüksek büyüme oranının yakalandığı pazar olmuştur.
2018 yılında, dünya rüzgar enerjisi pazarında toplam kompozit kullanımı 615,2 kilotona ulaşmıştır. Rüzgar enerjisinde kompozit tüketimi, 1998’den bu yana yaklaşık 20 kat artışla, kompozit sanayiinde en hızlı büyüyen segment olmuştur.
Kompozitler, rüzgar türbinleri, kuleler ve şanzıman kapakları için rotor kanatları yapmada tercih edilen malzemelerdir. E-cam / polyester ile E-cam / epoksi, kanat üretiminde en çok kullanılan malzemelerdir, ancak daha büyük kanat boyutları için karbon fiber kullanımı giderek artmaktadır. Genel amaçlı polyester ve epoksi, rüzgar enerjisi pazarında yaygın olarak kullanılan reçinelerdir.
Bu büyük buluşmaya tüm sektör mensuplarını bekliyor, keyifli ve verimli paylaşım olanakları diliyoruz.